Czym jest CrossFit – jak się trenuje, na jakim sprzęcie ?

Czym jest CrossFit – jak się trenuje, na jakim sprzęcie ?

Crossfit jest innowacyjnym programem treningowym, który powstał w 2001 roku. Za jego stworzenie odpowiada Greg Glassman, Amerykanin będący entuzjastą atletyki i gimnastyki. Początkowo stosowany był jedynie w celach szkoleniowych kalifornijskiej policji, jednakże ze względu na jego wysoką skuteczność szybko poszerzono to grono o straż pożarną i amerykańskie wojsko. Wraz z upływem czasu zaczął zyskiwać coraz większą popularność i liczniejsze grono zwolenników, także wśród zwykłych obywateli.

Główne założenia crossfitu

Trening crossfit miał pomóc swoim użytkownikom rozwinąć cechy, które znajdą zastosowanie nie tylko na sali gimnastycznej, ale również w codziennym życiu. Ćwiczenia jakie wykonujemy w jego trakcie mają za zadanie poprawę, aż dziesięciu różnych zdolności motorycznych. Należą do nich: wydolność naczyniowo-oddechowa, wytrzymałość, siła, gibkość, moc, szybkość, koordynacja, zwinność, równowaga i precyzja ruchów. Tak kompleksowe podejście do treningu zapewnia organizmowi wszechstronny rozwój, którego efekty będziemy mogli w szybkim czasie zaobserwować nie tylko na siłowni, ale również podczas zwykłych codziennych czynności, takich jak: wchodzenie po schodach, przenoszenie ciężkich zakupów czy jazda na rowerze.

Oprócz poprawy naszej mobilności i zwiększenia tolerancji na wysiłek, osoby ćwiczące corssfit obserwowały u siebie również polepszenie samopoczucia i przyśpieszenie przemiany materii. Regularnie wykonywanie ćwiczeń, miało także przełożenie na poprawę wyglądu sylwetki, którą w większości przypadków można było zaobserwować już po pierwszym miesiącu regularnych treningów. Przy ostatnim punkcie należy zaznaczyć, że nie bez znaczenie okazała się ich dieta, która w dużym stopniu przyczyniała się do zrzucenia zbędnych kilogramów i zwiększenia masy mięśniowej.

Rodzaje ćwiczeń

Ćwiczenia wykonywane w ramach crossfit są bardzo różnorodne, co skutecznie eliminuje nudę z każdego treningu. Możemy wybierać między innymi wśród: pompek, brzuszków, podciągnięć na drążku, podnoszeniu ciężarów, biegów, pływaniu, a nawet treningów z użyciem lin, przerzucaniem opon i uderzaniem młotem. Pomimo tak dużego zróżnicowania wszystkie ćwiczenia możemy podzielić na trzy podstawowe grupy: ćwiczenia metaboliczne, gimnastyczne i siłowe.

Pierwsza grupa ma za zadanie przyśpieszenie metabolizmu i redukcję zbędnej tkanki tłuszczowej. Ćwiczenia gimnastyczne pozytywnie wpływają na ścięgna i włókna mięśniowe, sprawiając, że stają się  bardziej elastyczne i rozciągliwe. Ma to oczywiście bezpośrednie przełożenie na wzrost ich odporności na kontuzje. Ostatni rodzaj ćwiczeń pomaga w rozbudowie masy mięśniowej, poprzez zwiększenie objętości ud, łydek, bicepsów i klatki piersiowej. W trakcie tych ćwiczeń, w mięśniach powstają liczne mikrouszkodzenia, które podczas naprawy i wypełniania, powodują ich rozrost i powiększenie.

Jak wygląda trening crossfit?

Chcąc odpowiednio zaplanować swój trening crossfit musimy zastosować odpowiednie skalowanie. Dzięki temu będziemy mogli dostosować czas jego trwania i ilość powtórzeń, do swoich indywidualnych możliwości. Jest to szczególnie istotnie w przypadku osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę ze sportem. Zbyt duża intensywność treningu może w krótkim czasie doprowadzić do pojawienia się kontuzji i skutecznie wykluczyć nas z dalszych ćwiczeń, nawet na dłuższy okres.

Równie ważna jest różnorodność wykonywanych ćwiczeń. Istotne jest aby w ich trakcie zaangażować jak najwięcej partii mięśni, co pozwoli na bardziej wszechstronny rozwój.

Podobnie jak w przypadku innych treningów, także w corssfit, ważne jest aby ćwiczenia wykonywać regularnie. Na początku liczba treningów nie powinna przekraczać 2-3 tygodniowo, ale wraz z przystosowywaniem się naszego ciała do wysiłku możemy ją stopniowo zwiększać i ćwiczyć nawet 5-6 razy w tygodniu. Pamiętajmy również o tym by w tak częstym treningu, w poszczególnych dniach angażować nieco inne partie mięśni. Pozwoli to na skuteczniejszą regenerację naszego ciała i zapobiegnie pojawieniu się kontuzji.

Sprzęt do crossfitu

W zajęciach crossfit wykorzystywane są różnego rodzaju sprzęty do ćwiczeń. Oprócz standardowych hantli i sztang, możemy tutaj spotkać także worki wypełnione piaskiem i ogromne opony. Wszystko zależy od tego w jakich warunkach zdecydujemy się trenować i na których zdolnościach motorycznych się skupić.

Dla osób lubiących trening w domowym zaciszu, z pewnością przydatne okażą się: mata, skakana i hantle. Ćwiczenia urozmaicą także kettlebells i hantle Spokey. Powyższy zestaw pozwali na przeprowadzenie podstawowych treningów zawierających różnorodne ćwiczenia angażujące poszczególne partie mięśni i rozwijające wszystkie zdolności motoryczne.

Decydując się na zajęcia w klubie crossfit mamy do wyboru zdecydowanie więcej narzędzi do ćwiczeń. W boxach oprócz wymienionych wcześniej sprzętów znajdziemy między innymi: sztangi, kamizelki obciążeniowe, podesty, opony treningowe, power bandy, piłki lekarskie, drabiny, liny i wiele, wiele innych. Ponieważ trening crossfit zawiera wiele różnorodnych ćwiczeń, w doborze sprzętów praktycznie nic nas nie ogranicza. Osobom trenującym pozostawione jest tutaj duże pole do manewru, dzięki któremu do ćwiczeń można zaadoptować dowolny przedmiot.

×