Jak zacząć ćwiczyć?

Jak zacząć ćwiczyć?

Moda na zdrowe odżywianie i aktywność fizyczną od dawna jest nieodłączną częścią naszego życia. Nie ma chyba osoby, która choć raz nie zastanowiła się nad tym, czy nie warto by było zmienić swojego dotychczasowego stylu życia i rozpocząć przygodę ze sportem. Niestety przez brak szybkich efektów  i znudzenie powtarzalnymi ćwiczeniami na siłowni część z nich poddaje się po niedługim czasie i z wyrzutami sumienia powraca do niezdrowych nawyków. Odpowiedzią na te problemy, może być crossfit – forma treningu, która przywędrowała do nas ze Stanów Zjednoczonych i od tego czasu stale zyskuje na popularności. Crossfit jest programem wielowymiarowym, który zakłada osiągnięcie możliwie najlepszych wyników w dziesięciu obszarach:

  • wytrzymałości
  • wydolności krążeniowo-oddechowej
  • szybkości
  • zwinności
  • równowadze
  • koordynacji ruchowej,
  • dokładności
  • mocy.

Dzięki tak ogromnej uniwersalności dziedzina ta zyskuje coraz większe rzesze miłośników i obecnie stała się na tyle popularna, że gotowe treningi znaleźć możemy w Internecie i w czasach zamkniętych siłowni i klubów fitness zacząć swoją przygodę z crossfitem w domowym zaciszu. Dlaczego warto to zrobić?

1. Poprawa wydolności organizmu

Nie da się przecenić wagi utrzymywania w zdrowiu układu krążeniowo-oddechowego. To właśnie na choroby z nim związane cierpi ogromna rzesza osób starszych, a przez siedzący tryb życia i mało wartościowe posiłki, dotykają one coraz młodszych ludzi. Już po niedługim czasie od rozpoczęcia regularnych treningów crossfit, zwiększa się pojemność płuc, polepsza krążenie i poprawia ukrwienie serca, co w przyszłości może odwdzięczyć się nam dłuższym i zdrowszym życiem, a już teraz przyniesie efekt w postaci lepszego samopoczucia i większej wydolności organizmu, czyli tak zwanej kondycji.

2. Szybka utrata wagi

Jeden trening crossfit pozwala spalić nawet 1000 kalorii. Nic więc dziwnego, że osoby uprawiające ten rodzaj aktywności dość szybko zauważają sporą utratę nadprogramowych kilogramów. Intensywność ćwiczeń sprawia, że crossfit zaliczyć można do treningu cardio, który zmusza organizm do tego, aby zaczął spalać tkankę tłuszczową i tworzył z niej energię. Ponadto aktywność tego typu pozytywnie wpływa na metabolizm, przyspieszając go, co pozwala w późniejszym czasie na łatwiejsze utrzymanie nowej sylwetki.

3. Poprawa wyglądu

Na zdrowy i piękny wygląd składa się nie tylko brak zbędnej tkanki tłuszczowej ale i odpowiednio rozbudowane mięśnie i jędrna skóra. Ponieważ treningi crossfit wymagają wzmacniania wszystkich partii mięśni, bardzo szybko poprawia się ogólny wygląd naszej sylwetki, kształty stają się pełniejsze, przestajemy się garbić, a ciało nabiera jędrności. Oprócz tego czujemy się zdrowsi, mamy więcej energii i zwiększa się nasza pewność siebie, a częściej goszczący na twarzy uśmiech również sprawia, że wyglądamy młodziej i piękniej.

4. Niskie wymagania sprzętowe

Crossfit w dużej mierze opiera się o ćwiczenia z wykorzystaniem ciężaru własnego ciała, dlatego zacząć można nie mając właściwie żadnego sprzętu. Kiedy już rozmiłujemy się w tej nowej aktywności, warto pomyśleć o zakupie drążka do podciągania się, lub od razu zainwestować w gotowy zestaw do ćwiczeń w podwieszeniu, który urozmaici nasze treningi i wyniesie je na wyższy poziom. Przydatna może okazać się również skakanka oraz mata do ćwiczeń, lub specjalna podłoga, którą możemy ułożyć w domowej siłowni. Nawet jeżeli zdecydujemy się na większe zakupy związane z naszą pasją crossfitową, nadal wydamy prawdopodobnie dużo mniej pieniędzy, niż na jedynie podstawowy ekwipunek w wielu innych dyscyplinach sportowych.

5. Ciekawe treningi

Aby crossfit rozwijał wszystkie wymienione wyżej obszary, treningi muszą być niezwykle urozmaicone i składać się z wielu bardzo różniących się od siebie ćwiczeń. Początkujący adepci crossfitu żartują czasem, że dopiero po kilku treningach człowiek dowiaduje się ile tak na prawdę ma partii mięśni. Ponieważ każda z nich stymulowana jest za pomocą różnych ćwiczeń, sesje nigdy nie są powtarzalne i nudne, a każdy dzień to inny program treningowy.

×